FAScynujące forum Strona Główna FAScynujące forum
Forum dla rodziców, opiekunów i specjalistów zainteresowanych problematyką zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o pomoc , jak postępować
Autor Wiadomość
malgorzata 


Dołączyła: 08 Lis 2010
Posty: 5
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-11-09, 00:09   Proszę o pomoc , jak postępować

witam, córka urodziła się w 1999 roku , adoptowałam ją w 2000 jak miała 1.5 roczku. Zawsze była jakby trochę opóźniona, nie kontaktowała jak inne dzieci, nie bawiła się nie śmiała, zaczęła mówić dopiero jak miała 3 lata, do teraz ma bardzo mały zasób słów, ( jak na dwunastolatkę ) nie pamięta ich, wymyśla nawet własne nazwy. Jej matka biologiczna piła, paliła, i ciągle rodziła nowe dzieci, ja sama mam od niej dwójkę. Wiadomo im córka starsza tym tym więcej chciałoby się wymagać od dziecka, więcej myślenia, samodzielności, inwencji, odpowiedzialności, a tu jest coraz gorzej z wiekiem. NIe daję sobie rady, cały czas myślałam, że to co wyrabia to jakiś rodzaj złośliwości, krnąbrności, wymyślałam jakieś kary, szlabany, Ona mówiła, że się stara, a ja tego absolutnie nie widziałam w Jej postępowaniu. Nie potrafi mysleć samodzielnie, zawsze była podatna na "złe " towarzystwo ( od przedszkola zawsze zadawała się z inną najbardziej niegrzeczną dziewczynką) nie potrafi dokonać wyboru, nie ma własnego zdania, nie potrafi się skupić, lekcj, które inne dziecko robi w pół godziny, Ona robi 4 godziny, jak Ją poproszę o coś, to na 100 % nie będzie to zrobione, bo Ona zapomni, ma w szkole koleżankę i po za nią , według mnie świata nie widzi i o wszystkim zapomina, ostatnio , już żeby mi nie mówić najczęściej wypowiadanego wyrazu" zapomniałam" zaczęła kłamać.
Horror, awantury, koszmar............
Ostatnio , właściwie od dzisiaj przeczytałam o FAS i jakbym czytała o córce, przytoczę tu :
Zaburzenia u dzieci w starszym wielu szkolnym:
- problemy z koncentracją uwagi
- niepokój
- brak wytrwałości w pracy
- niechęć do podejmowania wyzwań
- trudności z pojęciami abstrakcyjnymi
- zagrożenie zachowaniami antyspołecznymi (mogą poszukiwać silnych doznań)
- trudności w rozwiązywaniu problemów, podejmowaniem decyzji
- trudności z myśleniem przyczynowo – skutkowym, oceną
- kłopoty z pamięcią
- kłopoty w zorganizowaniu świata, niekiedy w wykonywaniu złożonych codziennych czynności (potrzebują ciągłego przypominania, ukierunkowywania)

Pomóżcie proszę , czy to FAS, jeżeli tak to co mam zrobić, jak mamy postępować? Czy zgłosić to w szkole.? Córka ostatnio ma kłopoty, podobno, jak twierdzi wychowawczyni jest prowodyrką w dokuczaniu jednej dziewczynce w klasie. Błagam .....chciałabym ją zrozumieć. Co robić ??????????????????
szymczak@pro.onet.pl
 
     
Ania 

Wiek: 44
Dołączyła: 12 Wrz 2007
Posty: 22
Skąd: śląskie
Wysłany: 2010-11-09, 15:55   

Jak czytam opis Twojej córki, to tak jakbym czytała o swojej, moja ma 13 lat (ale z zachowania tego nie widać). Ma zdiagnozowany FAS. Próbuję ją zrozumieć, ale czasem ciężko, najgorsze jest właśnie to "zapomniałam", chociaż czasami kilka razy powtórzę, a ona i tak mówi, że zapomniała (np. każę się jej iść okąpać i umyć głowę, a ona za chwile wychodzi z łazienki z suchą głową, na pytanie czy umyła, odpowiada ZAPOMNIAŁAM!) I tak jest ze wszystkim.
Życzę powodzenia i cierpliwości!!! :)
 
     
malgorzata 


Dołączyła: 08 Lis 2010
Posty: 5
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-11-09, 22:17   

dziękuję , a gdzie w jakiej przychodni diagnozuje sie FAS, co mam powiedzieć lekarzowi, żeby zechciał córkę skierować na takie badanie, ja mam od wczoraj strasznego kaca moralnego, że tak się na nią denerwowałam do tej pory.
 
     
Ania 

Wiek: 44
Dołączyła: 12 Wrz 2007
Posty: 22
Skąd: śląskie
Wysłany: 2010-11-11, 19:27   

Z Bydgoszczy masz niedaleko do Torunia. Może spróbuj w Ośrodku Daj Szansę ul. Piskorskiej 11
87-100 Toruń, strona Fundacji: http://fundacja.dajszanse.free.ngo.pl/ tel. (0-56) 648 23 63
 
     
malgorzata 


Dołączyła: 08 Lis 2010
Posty: 5
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-11-11, 23:45   

Aniu, a jak Ty sobie radzisz, czy nie zwracasz już uwagi na takie zachowania( zapominanie, roztargnienie, wyrażanie się na brata, myślenie głównie o sobie, niemyślenie bardzo często strasznie irytujące) , ja teraz już wiem, że nie mogę mieć do córki pretensji, nawet mi trochę ulżyło, nie denerwuję się tak bardzo odkąd uświadomiłam sobie skąd to się u Niej wzięło.
Poradź mi, jak dawno temu Ty się dowiedzialaś o FAS?
 
     
Ania 

Wiek: 44
Dołączyła: 12 Wrz 2007
Posty: 22
Skąd: śląskie
Wysłany: 2010-11-12, 19:52   

FAS zdiagnozowano 4 lata temu, jak córka była w 3 klasie. Staram się nie denerwować, powtarzać jej wszystko w kółko, chociaż czasami brak mi cierpliwości. Czasami, jak trace cierpliwość i np krzycze na nią, to mąż mi przypomina, że to nie jej wina, że ona jest "upośledzona", i tak chyba łatwiej o niej myśleć. Dla ludzi z zewnątrz ona jest normalnym dzieckiem, dopiero przy dłuższym kontakcie widać te różnice między nią, a zdrowym dzieckiem w jej wieku. Najgorzej jest z nauką, ona nienawidzi sie uczyć, wszystko trudno i długo jej przychodzi, i tak za chwile zapomni, to co sie nauczyła.
Trzeba jej dawać krótkie komunikaty, zadania. Ktoś kiedys napisał na jakimś forum, że trzeba tresować jak psa, dawać krótkie komendy. Coś w tym jest.... inaczej nie zrozumie, nie poslucha.
Teraz poszła do gimnazjum, ilość przedmiotów i nauki jest ciężka do zniesienia, na każdy przedmiot trzeba sie przygotować, a jej trudność sprawia nauczyć sie na jeden. NIe mówiąc o zadaniach, sama nic nie zrobi, potrzebuje ciągłej pomocy. Ona jest bardzo niesamodzielna.
Musisz mieć do niej dużo cierpliwości. Powodzenia! :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 12